Türkiye de Geri Dönüşüm Sektörünün Durumu

Ülkemizde geri dönüşüm 20 yıl önce başlamıştır. Çalışmalar 1991 yılına  dayanmaktadır. Yönetmelikle piyasadaki özel sektöre ait atıklar geri dönüşüme zorunlu hale geldi. Kuruluşlar ile 2015 yılında 25,8 milyon ton atık üretilerek, atıkların 1 milyon 300 bin tonu geri dönüşüme kazandırıldı. Bunların % 20’sini ambalaj atıklarıdır. Günümüzden 15 yıl öncesinde bile, kazandırılan cam, kağıt, metal atıkların %32 oranında geri dönüştürülmüştür. Atıkları geri kazanmak için yapılan çalışmaları yürüten Türkiye, Plastics Europe, Almanya Atık Yönetimi Birliği (BVSE) ve Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) öncülüğünde “Geri Dönüştürülen Plastik Ekonomiye Güç Katar” ifadesi ile düzenlenen 19. Uluslararası Plastik Geri Dönüşümü Konferansı ile ülkemiz belli bir yol kat etmiştir. Ülkemizde plastik sektöründe öncü PAGEV , konferansta kazanılan ürünler sergilemiştir.

Türkiye de kişi başına toplanan atık miktarı 1,17 kg. İstanbul, Ankara, İzmir illerini incelendiğinde; İzmir’de 1,32 kg , Ankara’da 1,14 kg, İstanbul’da 1,30 kg atık toplanılmıştır. En çok kişi başına düşen atık sırasıyla Muğla, Balıkesir, Aydın, Antalya, Tekirdağ’dadır. En az kişi başına düşen atık sırasıyla ise Kahramanmaraş, Trabzon, Mardin, Erzurum ve Kayseridir.

Günümüzde özel sektör,  geri dönüşüm sektörü, belediyelerin olanaklarıyla bugün 5 milyar euroluk pazar durumuna gelmiştir. Geri kazanılan atıklar oranı %8 tekstil ürünü, %12 cam, % 4 metal, % 27 plastik, %43 kağıttır.

Geri dönüşüm yöntemi doğa koruma politikalarının önemli bir projedir. Avrupa ülkelerinin bazıları geri dönüşümü, hava ve çevreyi koruma düşüncesinin yanı sıra yaşam tarzı biçimine dönüştürmüştür. Bu konuda en öncelikli ülkeler Almanya, Avusturya’dır. Almanya atıkların %65’ini hayata geri kazandırmıştır. Başarılı olan bu işin temelinde tüm atıklar için farklı renk kodlarını oluşturan çevre uygulaması vardır. Bu uygulamada, çöpler renk kodlarına ayrılır. Plastikler sarı kutuya; kağıt kartonlar mavi kutuya; şişeler renklerine göre yeşil ve beyaz kutulara; kompositler kahverengi kutulara atılır. Buna göre, bu uygulama ile Almanya yakıt üretiminin belli bir kısmını sağlamaktadır.

Avusturya da ise tüm atıkların %63’ ü geri dönüşüme kazandırılır. Almanya ve Avusturya’daki bu başarılarının temel nedenleri şunlardır: okullarda bulunan kutular, stadyumlarda bulunan kutular, otobüs duraklarında bulunan kutular, parklarda bulunan kutular. Bu kurallara uymayanlara para cezası verilmesi bu başarının nedenidir. Geri dönüşümle ilgilenen en çok Brezilya, Fransa, Singapur, Güney Kore, İtalya gibi ülkelerdir. Peki, Türkiye hangi sıralamada yer almaktadır biliyor musunuz?

 Ülkemizin geri dönüşüm başarısı, son yıllarda çevreci ülke olmamızı sağlamıştır. Türkiye de yılda 23 milyon ton atık üretilmektedir. Bunların yüzde yedisi geri dönüşümle kazanılmakta ve Türkiye bu sıralamada oldukça gerilerdedir. Türkiye de toplanan atıkların çoğu geri dönüşüm tesisi yerine depolama sahalarına koyulmaktadır. Bunun böyle olmasının nedeni ülkemizde yeteri düzeyde çevre bilinci ve geri dönüşüm bilincinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Türkiye de Geri Dönüşüm Sektörünün Durumu

Türkiye de Geri Dönüşüm Sektörünün Durumu” hakkında 2 yorum

  1. Türkiyede plastik geri dönüşümü ile alakalı makale ararken buldum çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön