Plastik Geri Dönüşümde Kullanılan Makineler

Dünya üzerinde kullanılan plastikler doğanın dengesini bozar. Geri dönüşüm makineleri de buna bağlı olarak büyük bir önem taşır. Plastik Kırma makinesinden parçalamaya kadar, Plastik Yıkama Havuzundan  daha pek çok makineye kadar maksimum fonksiyonellik gösterir.

En çok tüketilen hammaddelerden biri yaşamımızda her alanda kullandığımız plastiklerdir. Buna bağlı olarak, geri dönüşüm makinelerinin maksimum seviyede olması gerekir.

Plastik geri dönüşüm makineleri, plastikleri granül hale getirmek, plastikleri parçalayarak küçük hale getirmek, plastikleri kırmak, malzemeleri kirlerden arındırmak, ıslak plastikleri kurutmak için kullanılır. Bilhassa hurda plastiklerin sert yapısı ile bu makineler farklı işlemlerle yeniden kullanılabilir hale getirilir.

Plastik Kırma Makinesi:

Plastik katı atıkların bıçaklar aracılığıyla küçültülmesiyle kullanılır. Kırılacak plastik malzemelerin yapısına göre seçilen rotor tipi ,bıçak dizilimi sayesinde tüm plastik malzemelerde yüksek verimle çalışır. Kırma haznesine ,plastiğin aşındırıcı etkilerine karşı aşınma önleyici koruma kullanılır. Buna göre malzemenin aşındırıcı etkilerine karşı özel alaşımlı elektirik malzemesi kullanılır.

Plastik Sıkma Makinesi:

Plastik kırma makinesinden sonra kullanılan makinedir. Sert malzemelerin yüksek devirle ,malzemelerin sulardan arıtılması için kullanılan ve plastik cinsine göre farklı boyutlarda üretilen makinedir. Böylelikle malzemeler kurutulur ve nemi alınır. Plastiğin yapısına göre nem oranı %8 ile  %4 arasında değişir. Ayrıca sıcak havalı santrifüj sistemine göre susuzlaştırma konusunda oldukça fonksiyonel ve ekonomiktir.

Plastik Mikronize Makinesi:

Plastik sanayinde boru, film, PVC, granül hammadde gıda ilaç sanayide kullanılan ürünleri toz haline getiren makinelerdir. Bu makinalar, elekle kırılan malzemeyi disklerle hassas olarak ezer. Toz haline gelen malzemeler işlenebilir hale gelir. Bu ezilen malzemeler, granül hammadde olarak adlandırılır. Mikronize Makineler fonksiyonel yönüyle her plastiğin cinsine göre öğütme işlemini gerçekleştirir.

Plastik Yıkama Havuzu:

Kırma makinesinden çıkan malzemelerin, kirleticilerinden temizlenmesini sağlar. Havuz içindeki su ve havuz içi sistemlerin içindeki atıkları temizleme işlemidir. Malzemenin cinsine yapısına göre havuz seçilir. Bu işlem sonucunda kaliteli granül elde etmek için bu plastik malzemelerin güzel bir şekilde yıkanması gerekir. Bundan dolayı plastik yıkama kullanılır.

Plastik Taşıma ve Çırpma Makinesi:

PE film malzeme, PET ve sert plastik malzemelerinin temizliğinde kullanılır. İki kısımdan oluşur: dikey ve yatay çırpma.

Dikey çırpma makinesi, PP-PE film şeklinde plastiğin temizlenmesinde kullanılır .Çapak ve plastik üzerinde bulunan etiket gibi malzemelerin suyla temizler. Yüksek vurma özelliği sayesinde birçok kirin atılmasını sağlar. Çapak malzeme olduğunda nemi %2-3 düşürür. Mekanik sıkma yöntemiyle susuzlaştırma yapılır.

Yatay çırpma makinesi, PPE-PP çapağın su ile temizlenmesinde kullanılır.

Karıştırıcı Silolar:

Silo kelimesinin anlamı, toptan malzemelerin toplandığı ve  depolandığı yapıdır. Silo tankları iki bölümden oluşur: polyester ve polietilen. Polyester silo tankları farklı ölçülerle yapılan, taban kısmı konik yapılıdır. Yararı, aynı hacimde bir ürün için birçok ölçü olanağı sunar. Polietilen silo tankları, içine konulan kimyasalla tepkimeye girmez. Koni şeklinde olması kolayca boşalma olanağı, boşalım, dolum konusundaki özellikleriyle birçok sektöre kaliteli malzeme oluşturur.

Plastik Taşıyıcı Helezon:

Helezon makineler, toz halde veya küçük maddeleri ,sıvı maddeleri iletilmesini sağlar. Helezon konveyörler, döner vida şeklinde ,bir oluk veya boru içinde yatay düşey olarak dökme malların iletimini sağlar. Toz halinden küçük parçalı malzemelerin iletiminde kullanılır. Buna ek olarak, soğutma, eleme, karıştırma, ısıtma olarak ta kullanılır.

Helezonları kullanma alanı sınırlıdır. Yapışkan malzemelerin taşınmasında tıkanma sonucu iletim miktarını azaltabilir.

Helezonların tekne ve kapak kısımları sıvı ve toz haldeki malzemeyi kaçırmayacak şekilde izole eder. Bu yüzdende zehirli maddelerin taşınmasında kullanışlıdır.

Tel Çekme Makinesi:

Ömürlerini tamamlayan lastiklerin doğaya atılması çevreye birçok tehdit oluşturur. Bunların yakılması zararlı gazların açığa çıkmasına neden olur. Bu lastikleri de geri dönüşüme kazandırmak gerekir.

Tır ve iş makinesi gibi otomobil lastiklerinden daha büyük lastiklerin yanak telleri çok kalın tellerden meydana gelir. Bu tellerin ilk olarak lastiklerinden çıkartılması gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için tel çekme makinelerine ihtiyaç vardır. Lastik karo, pistler, halı sahalar da geri dönüşümle elde edilen lastikler kullanılır.

Plastik Geri Dönüşümde Kullanılan Makineler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön