Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Burkasan geri dönüşüm tesisini inceleyelim:

Tesiste otomasyon sistemi ile ürün işleme prosesleri ve mekanik –optik ayrıştırma prosesleri kullanılarak bir saatte 5 ton atık geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu tesis çevre kirliliğine duyarlı olarak sıfır atık projesine tam anlamıyla uymaktadır. Aynı zamanda atık su ünitesi sayesinde üretim sistemdeki su yeniden tesiste kullanılıyor.

Geri dönüşüm tesisinde yüksek kapasiteli hatlar bulunmaktadır. Bunlar: manyetik separatörler, sıcak-soğuk yıkama, optik ayrıştırma üniteleri, durulama ve kurutma üniteleri.

Teknolojik ekipmanlarla donatılmış ve profesyonel kadrosu ile hizmet sunan kalite kontrol laboratuvarlar bulunur. Burada, analizler yapılarak %100 izlenebilirlik düzeni ile isteyenlere sunulur.

Plastik geri dönüşüm tesisinde saatte 5 ton atık, (PET, PP, PE gibi… ) hammadde dönüştürülerek ülkemize ekonomik açıdan kazandırılıyor. Geri dönüştürülen hammaddeler dünya ve ülkemizin farklı yerlerinde plastik endüstirilerinde kullanılır. Bu ürünler şunlardır: PP Flake(Kapak), A Kalite Pet Flake, OPP Flake (Etiket), r-HDPE Granül.

Plastik Geri Dönüşüm Tesislerinin Amacı

Tesislerde sınıflanan atıkları ülke ekonomisine geri kazandırmayı amaçlar. Farklı atıklardan gazları toplama sistemi ile enerji üretimi sağlanır. Geri dönüşüm tesisini kurmak oldukça maliyetli ve güçtür. Bunun yanında denetlemeler oldukça titiz ve kapsamlıdır.

Geri dönüşüm tesisi birçok dallara ayrılır: plastik kırıp çapak durumuna getiren ve bunları granül hale getiren, kağıt atıklarını geri dönüştüren tesisler.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Kurma Maliyeti ve Kurulumu

Bir yere plastik geri dönüşüm tesisi kurma maliyeti en az 600 bin TL’ dir. Kuruluşu için de betonarmeli yerde kapalı tesis yapılması öngörülür. Bu maliyetleri şöyle sıralayabiliriz: tesis alanının kiralanması, makine ekipmanlarının alınması, gerekli faaliyet belgelerinin alınması için ödenen maddi tutar.

Tesis alanı için 1.000 metrekarelik betonarmeli ve kapalı alan gerekir ya da bu şarta uygun bina tesisi kiralanabilir. Sonrasında tesis alanı hazırlanıp faaliyet belgesi alınır ve ilgili kuruma başvuru yapılır.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Makine Edinme Fiyatı

 • Makine fiyatları 350-450 bin TL arasında tayin edinilir.
 • Makine alım fiyatları ile tesis kurma fiyatı hesaplanır.
 • Toplam makine alım fiyatı, ayırma makineleri, toplama makineleri, temizleme makineleri alımları ile farklı tesis makineleri üzerinden belirlenir.
 • Tesiste temizleme makineleri ve ızgara sistemlerinin çevre kirliliği açısından olması gerekir. Bunun maliyeti ise makine maliyeti içerisinde bulunur.
 •  İnşa edilecek tesisin maddi değeri 600-800 bin TL arasında hesaplanır.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Kurma Koşulları

 • İlgili kuruma başvurmadan önce tesisin hazırlanma koşulu bulunur.
 • Tesis kurulumu için betonarme yapı koşulu aranır.
 • Minimum 2 metre boyalı ve yükseklikli duvarların olması koşulu olması gerekir.
 • Kirli sular için ızgara sistemleri ve toplama kanalı olması şartı bulunur.
 • Atık plastiklerinin sayısının kayıt edildiği sistemin olma koşulu gerekir.
 • Çalışan personeller için soyunma odası, tuvalet, yemekhanenin bulunma koşulu gerekir.
 • Gerekli yasal belgelerin alınma koşulu gerekir.
Puan ver
[Total: 7 Average: 5]

“Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nedir? Nasıl Kurulur?” üzerine 4 yorum

 1. MERHABALAR,
  PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ KURMAK İSTİYORUM.AFYONKARAHİSAR İLİ DİNAR İLÇESİNDEYİM.NASIL OLUR BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir