Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Burkasan geri dönüşüm tesisini inceleyelim:

Tesiste otomasyon sistemi ile ürün işleme prosesleri ve mekanik –optik ayrıştırma prosesleri kullanılarak bir saatte 5 ton atık geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu tesis çevre kirliliğine duyarlı olarak sıfır atık projesine tam anlamıyla uymaktadır. Aynı zamanda atık su ünitesi sayesinde üretim sistemdeki su yeniden tesiste kullanılıyor.

Geri dönüşüm tesisinde yüksek kapasiteli hatlar bulunmaktadır. Bunlar: manyetik separatörler, sıcak-soğuk yıkama, optik ayrıştırma üniteleri, durulama ve kurutma üniteleri.

Teknolojik ekipmanlarla donatılmış ve profesyonel kadrosu ile hizmet sunan kalite kontrol laboratuvarlar bulunur. Burada, analizler yapılarak %100 izlenebilirlik düzeni ile isteyenlere sunulur.

Plastik geri dönüşüm tesisinde saatte 5 ton atık, (PET, PP, PE gibi… ) hammadde dönüştürülerek ülkemize ekonomik açıdan kazandırılıyor. Geri dönüştürülen hammaddeler dünya ve ülkemizin farklı yerlerinde plastik endüstirilerinde kullanılır. Bu ürünler şunlardır: PP Flake(Kapak), A Kalite Pet Flake, OPP Flake (Etiket), r-HDPE Granül.

Plastik Geri Dönüşüm Tesislerinin Amacı

Tesislerde sınıflanan atıkları ülke ekonomisine geri kazandırmayı amaçlar. Farklı atıklardan gazları toplama sistemi ile enerji üretimi sağlanır. Geri dönüşüm tesisini kurmak oldukça maliyetli ve güçtür. Bunun yanında denetlemeler oldukça titiz ve kapsamlıdır.

Geri dönüşüm tesisi birçok dallara ayrılır: plastik kırıp çapak durumuna getiren ve bunları granül hale getiren, kağıt atıklarını geri dönüştüren tesisler.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Kurma Maliyeti ve Kurulumu

Bir yere plastik geri dönüşüm tesisi kurma maliyeti en az 600 bin TL’ dir. Kuruluşu için de betonarmeli yerde kapalı tesis yapılması öngörülür. Bu maliyetleri şöyle sıralayabiliriz: tesis alanının kiralanması, makine ekipmanlarının alınması, gerekli faaliyet belgelerinin alınması için ödenen maddi tutar.

Tesis alanı için 1.000 metrekarelik betonarmeli ve kapalı alan gerekir ya da bu şarta uygun bina tesisi kiralanabilir. Sonrasında tesis alanı hazırlanıp faaliyet belgesi alınır ve ilgili kuruma başvuru yapılır.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Makine Edinme Fiyatı

 • Makine fiyatları 350-450 bin TL arasında tayin edinilir.
 • Makine alım fiyatları ile tesis kurma fiyatı hesaplanır.
 • Toplam makine alım fiyatı, ayırma makineleri, toplama makineleri, temizleme makineleri alımları ile farklı tesis makineleri üzerinden belirlenir.
 • Tesiste temizleme makineleri ve ızgara sistemlerinin çevre kirliliği açısından olması gerekir. Bunun maliyeti ise makine maliyeti içerisinde bulunur.
 •  İnşa edilecek tesisin maddi değeri 600-800 bin TL arasında hesaplanır.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Kurma Koşulları

 • İlgili kuruma başvurmadan önce tesisin hazırlanma koşulu bulunur.
 • Tesis kurulumu için betonarme yapı koşulu aranır.
 • Minimum 2 metre boyalı ve yükseklikli duvarların olması koşulu olması gerekir.
 • Kirli sular için ızgara sistemleri ve toplama kanalı olması şartı bulunur.
 • Atık plastiklerinin sayısının kayıt edildiği sistemin olma koşulu gerekir.
 • Çalışan personeller için soyunma odası, tuvalet, yemekhanenin bulunma koşulu gerekir.
 • Gerekli yasal belgelerin alınma koşulu gerekir.

Plastik Geri Dönüşüm sektöründe iş kurma fikriniz mi var? Size online olarak en geç 1 hafta içinde projenize göre maliyet analiz raporu sağlıyoruz. Yoğun rekabetin yaşandığı günümüz iş piyasasında üretim maliyetlerinin tespit edilmesi iş kurma adımlarının doğru olması açısından önemlilik arz etmektedir. Piyasadaki uzman tecrübeli ekibimizle size işinizi kurarken doğru adımları atmanızda yardımcı olacak ön maliyet analiz raporu oluşturuyoruz. Bu işlem için makul bir peşin ödeme alıyoruz, bizimle başlamak için dilerseniz telefonda detayları görüşebiliriz. Saygılar.

Kadir ELMAS +90 553 491 40 29

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nedir? Nasıl Kurulur?” hakkında 43 yorum

 1. MERHABALAR,
  PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ KURMAK İSTİYORUM.AFYONKARAHİSAR İLİ DİNAR İLÇESİNDEYİM.NASIL OLUR BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ.

  1. Merhabalar Ayşe hanım. Genellikle devlet destekleri kosgeb üzerinden olmaktadır. 2021 yılında sıfır atık kapsamında destekler verilmektedir.

 2. Merhaba acaba Muş gibi bir yerde geri dönüşüm tesisi nasıl olur bilgi alabilir miyim. Bu il için uygun mudur.

  1. Merhabalar, Muş ili geri dönüşüm sektörü için genellikle tercih edilmekte ve alt yapı olarak buna müsait şehirlerimizden bir tanesi olarak görülmektedir.

 3. Merhaba bursa iznikte bir plastik geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum tahminen en uygun kaça mal olur önümüzdeki ay kurmayı hedefliyorum

  1. Merhabalar Volkan bey, günümüzün kur artışlarını göz önünde bulundurursak şayet toplam da 500 bin türk lirası kadar maliyet veya bütçe gerekmektedir.

 4. Çorum ili İskilip ilçesinden yazıyorum bende geri dönüşüm fabrikası kurmak istiyorum teşvik destek alabilirmiyiz bize nasıl Yardım edebilirsiniz

  1. Merhabalar Mustafa bey, bu geri dönüşüm tesisleri için destek olanakları hem yerel hem de özel olarak teşvikler verilmektedir. Özellikle KOSGEB ve TÜBİTAK gibi veya bölgesel kalkınma ajansları ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

 5. merhabalar zonguldak gökcebey ilcesine bagli cukur bölgesinde 3000metrekare kapali alanli 8 metre yükseklikte prefabrik kolonsuz binam var geridönüsüm tesisi icin uygunmudur tam faliyete gecirme maliyetim ne okur selamlar

 6. Ben de bi geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum konyanın ılgın ilçesindeyim fakat bu bölgede olabilir mi olsa iş yapar mı atık tedariği nasıl oluyor ve ürettiğimiz hammaddeleri pazarlama alanlarımız neler acaba bilgi verebilir misiniz

 7. Merhabalar bende plastik işi üzerine çalışma yapmak istiyorum, özellikle köpük tabak pipet şırınga gibi ürünler imal etmek istiyorum..

 8. Merhaba, çalışmanız için öncelikle çok teşekkür ederim. Muğla Datça bölgesinde plastik ve Kağıt için geri dönüşüm tesisi kurmayı düşünüyorum. Tüm Proje için tek bir firma ile yoksa her konu için ayrı bir mühendislik firması ile çalışılmalıdır ?Maliyet ve teşviklerle ilgili yeterli bilgiye sahip olması önemlidir. 05330904869 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz. Saygılar.

 9. Plastik geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum izinler nereden alınıyor Bilgi verirseniz sevinirim

 10. SELAMÜN ALEYKÜM,
  Geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum. Kosgeb’den ne kadar destek alabilirim. Benim ne kadar paramın olması gerek. Detaylı bilgi verir misiniz?
  ((şuan öğrenciyim))

 11. Mrb.
  Tesis maliyeti ortalama ne kadardır ve kaç yılda kendini amorti eder?
  Ve karadeniz bölgesinde tesis için en uygun bölge neresidir

  1. Merhabalar
   Ben de geri dönüşüm fabrikalarına pilstik ve kağıt temin ede bilmek için fabrika açmak istiyorum bulunduğum bölge aydın bu mantıklımı bi fikir al bilirmiyim

 12. Mersin ili Anamur ilçesi Plastik geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum. Bu konuda sizinle birlikte nasıl yol alabiliriz ? Benimle iletişime geçermisiniz?

 13. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum. Özelikle plastik geri dönüşüm fabrikası kurmak istiyorum Elazığ da bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

 14. plastik geri dönüşüm tesisi kurmak için gerekli makina listerini nerden temin edebilirim şimdiden teşekkür ederim

 15. Merhabalar
  Amasya Meekezde plastik geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum
  Bu konuda bize yardımcı ola bilirmisiniz

  1. Merhabalar gunumuz sartlarinda suan nekadar para gerekli plastik geri donusum tesisi icin? Nekadar sürede kendini amorti eder? Hangi bolgelerde yapmak mantikli? Bilgi istiyorum yardimci olurmusunuz? 05468441908

 16. Merhaba Şanlıurfa ili uygunmudur devlet desteği alabilirmiyim pazarı nasıl

  1. Merhabalar Mustafa bey, geri dönüşüm pazarı Türkiye’nin tüm bölgelerinde geniş bir pazara hitap etmektedir. Devlet desteklerinden ise KOSGEB, TÜBİTAK ve bölge kalkınma ajanslarıyla iletişime girmeniz gerekmektedir.

 17. selamlar. sektör hakkında fazla bilgiye sahip olmamakla beraber plastik granül tesisi kurmak niyetindeyim. bu konuyla alakalı granül makinası veya devir etmeyi düşünen arkadaşlardan benimle iletişime geçmesini istiyorum.

 18. Merhaba ben adem karakaya Alanya dan yazıyorum kağıt ve plastik üzerine Bi geri dönüşüm tesisini kurmak istiyorum alanya için uygun mudur acaba ve hangi kurumlarla iletişime geçebiliriz yer temini belediyedenmi yoksa hazineden mi zemin için teşekkür ederim ?

 19. Merhabalar ben erşah genç bir girişimciyim ve bu işi canı gönülden severek yapmak istiyorum ama yetersiz bilgilere sahibim alım satım yapıcam bilgisi olanlar cevap vere bilirim teşekkür ediyorum şimdiden

 20. Afyonda geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum. Bunun için detaylı bilgi alabilir miyim? Bunun için destek projeleri falan varmı mesela. Maliyeti nedir?

 21. Merhabalar. Ben Elazığlıyım ve bu işi Elazığ ilinde yapmaya kararlıyım ve bu konuda sizden kapsamlı bilgi ve yardım istiyorum. Beni bilgilendirirseniz ve yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön