Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nasıl Kurulur ?

Plastik Geri dönüşüm tesisi kurabilmeniz için birkaç adım vardır. Daha önce yayınladığımız Geri Dönüşüm Aşamalarını mutlaka gözden geçirin. Planlı ilerleyen her süreç tüm sektörlerde olduğu gibi oldukça iyi kazançlar sağlayabilir.

Hangi Plastikleri Geri Dönüştüreceğiz?

İlk olarak plastik geri dönüşümünde plastiğin hangi maddesini geri dönüştüreceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, plastik denildiği zaman aklımıza polietilen, polipropilen, pet, polistren, pvc, pprc, lambiri, moblen gibi maddeler gelmektedir. Bu tür maddelerin kırma yani granür ve öğütme makinesini imal eden çeşitli firmalar mevcut. Sermayenize ve iş fikrinizi hayata geçirmeyi düşündüğünüz pazara göre  uygun olan geri dönüşüm maddelerini belirlemeniz ve bu maddeyi imal edecek makinayı iyi seçmeniz gerekir. Bazı geri dönüşüm maddeleri; yoğun emek ve iş gücü isteyebilir. Bu nedenle elinizde olan imkânlar dahilinde sizin için en uygun geri dönüşüm maddesini tespit etmeniz gerekir. İkinci adım uygun bir Pazar yeri tahsis etmeniz gerekmektedir. Geri dönüşüm tesisi kurabilmek için en uygun olan maddeyi seçtikten sonra bu maddeye uygun pazar alanını seçmeniz gerekir. Geri dönüşüm tesisi kuracağınız yerde sizin için uygun bir talep yoksa işiniz olumsuz sonuçlanabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için geri dönüşüm tesisi kurulacak alanın iyi seçilmesi gerekir. Seçtiğiniz yerde başka bir geri dönüşüm tesisi varsa hangi madde üzerine olduğunu araştırarak stratejinizi geliştirebilirsiniz. Gerekli olan ekipmanların tespiti ve temin edilmesi gerekmektedir.

Geri Dönüşüm Tesisi için ekipmanlar

Sonraki  aşama geri dönüşüm tesisi için gerekli olan ekipmanları ve teçhizatları tespit etmektir. Kuracağınız geri dönüşüm tesisi için ihtiyacınız olan ekipmanlar kırıcı, eritici, yıkama, sıkma, kurutma, öğütme ve eleme gibi üretime geri döndürecek olan ekipmanlardır. Tüm saydığımız ekipmanları ise piyasada çeşitli firmalar imal etmektedirler. Bu nedenle seçtiğiniz maddeye göre ihtiyacınız olan ekipmanların tespitinin yapılması, maliyetinin öğrenilmesi gerekir. Geri dönüşüm tesisinin kurulumunda diğer adım iş planı hazırlamaktır. Hazırladığınız iş planı ile yatırım maliyetlerinizi öngörebilir ve 1-2 yıllık bir plan oluşturabilirsiniz. İş planı hazırlamanız kuruluş için hazır olmanıza yardımcı olacaktır. İş planı oluşturma aşamasında iş planı rehberi içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisi Nasıl Kurulur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön