Plastik Geri Dönüşüm Aşamaları

Pek çok sayıda moleküllerin birleşmesi ile Polimer oluşur. Günümüzde çoğu yerde kullanılan plastikte polimerden oluşmaktadır. Plastikler, kolay şekillenen, esnek, dayanıklı, ısı ve yalıtkanlığı olan maliyeti az olmaları sebebiyle arz edilir. Plastikler iki bölümden oluşur: termoset ve termoplastik. Bazı plastik grupları tekrar eritilip yeniden üretilir. Bunlara örnek verebiliriz: akrilikler, melamin, silikon, sentetik kauçuk, poliüretanlar, epoksiler…

Dünya üzerinde milyonlarca üretilen plastikler doğada kirliliğe neden oluyor ve doğaya dahil olamıyor. Gün geçtikçe insanların kullandığı plastikler, denizdeki yaşama zarar veriyor. Aynı zamanda doğada çöp adacıkları oluşmasına neden oluyor. Bunların çözümü için insanlar geri dönüşüme başvuruyor.  Geri dönüşümle doğaya uygun plastikler üretiliyor. Ayrıca hammade üretimini sağlamak, çöplerin kullanıldığı alanı azaltmak, enerji tasarrufu sağlamak ve iş olanağı sağlamak geri dönüşümün amaçlarındandır. Hadi bu geri dönüşüm nasıl oluyor ve aşamaları neler bunlara göz atalım.

1-Plastiklerin Toplanılması:

Ülkemizde birçok insan toplayıcılık yaparak geri dönüşüm ile geçim kaynağını sağlar. Plastik poşet, plastik şişeler, ambalaj plastiği gibi plastikler insanların kullanımı sonucu çöpe atılır. Endüstriyel plastik olarak geri dönüşüme gidebilir. Çöpe atılan plastikler toplanarak geri dönüşüme gideceği için çöplerdeki yer kaybını azaltır.

2-Plastiklerin Sınıflandırılması:

Plastikleri sınıflandırırken parça sayısına ve tipine bakılır. Farklı tip plastikleri sınıflandırma makinelerle yapılır. Bu makineler, plastikleri ayırmak ve plastikleri tanımak için kullanılır. Geliştirilen makineler, polimerlerin imzasını tanıyan kızılötesi sensörler gibi teknolojik yapılar kullanılır. Aynı zamanda bu sensörler renkleri fark ederek renkleri diğerlerinden ayırt edebilir. En çok geri dönüşüme giden plastikler PET(polietilen tereftalat), PP(polipropilen), HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen) ve PVC (polivinil klorür)’dir.

3-Plastiklerin Parçalanması:

Bu aşamada, plastik atıkların daha kolay işleme ve kullanma için küçük parçalara ayrılır. Plastikleri küçültme aşaması için kırıcılar, öğütücüler, parçalayıcılar ve eziciler ile gerçekleştirilir.

4- Plastiklerin Temizlenmesi:

Plastik maddelerden daha verimli ürünler oluşabilmesi için yapıştırıcı, etiket, kir gibi maddelerden temizlenmesi gerekir. Su banyoları, yıkayıcıların kirlerini ya da etiketlerini çıkarmak için plastik maddelerin üzerine sıcak su püskürtülür. Böylece kirletici şeylerden arındırılmış olur. Bu temizlik için bazı kimyasal maddeler(dezenfektanlar, deterjanlar) kullanılabilir. Daha sonra, bu maddeleri kurutmak için uygun ısıda tutulur. Bu işlem ise pek çok tesislerde parçalama işleminden önce gelir.

5-Plastiklerin Eritilmesi Ve Pelet Haline Getirilmesi:

Temizleme, kurutma ve parçalama işleminden sonra plastikler eritilip yeni bir şekle dönüşebilir yada granül duruma getirilebilir. Genel olarak, plastikler ekstrüzyon metoduyla plasik pelet durumuna gelir. Böylece plastik peletler kullanıma hazır duruma gelir ya da yeni plastik maddelere dönüşür. Pelet plastikler, plastik şirketlerine giderek yeniden plastik olarak üretilebilir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra fabrikalarda geri dönüşümle oluşan yeni plastikten marley, sera örtüsü, elyaf, kırtasiye malzemesi, atık su boruları, dolgu malzemesi, deterjan şişeleri,  çeşitli oyuncaklar gibi malzemeler elde edilir.

Plastik Geri Dönüşüm Aşamaları

Plastik Geri Dönüşüm Aşamaları” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön