PET ŞİŞE GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?

“Pet şişenin geri dönüşümü ile ne elde edilir?” sorusu üzerine yapılan araştırmalar neticesinde 1976 yılında, St. Jude Polymers şirketi aracılıyla ilk defa PET geri dönüşüm projesi başlatılmıştır. İnsanların kullandığı PET ambalajlar PET atığı haline gelmesi , geri dönüşüm endüstirisinde Post Consumer PET yada recycled PET olarak adlandırılır. 1977 yılında ilk geri dönüşüm işlemi yapılmıştır.

Günümüzde plastik maddelerinin kullanımının artması atık problemine neden olmuştur. Bunların önemli kısmını Post-Consumer(PET) şişeler oluşturur. PET’ ler biyolojik ve atmosferik olaylara karşı yüksek direnç gösteren malzemelerdir. Bu malzemeler, uzun süre doğada kalıp çevre kirliliğine neden olmaktadır. Plastikler içerisinde büyük yer kaplayan geri kazanabilen PET’ lerin tekrar kullanılabilmesi, hem doğa koruma bilincinin artması hem de ekonomik açıdan zorunlu hale gelmiştir.

PET’ lerin Geri Kazanımı Nasıl Olur?

PET şişelerin geri kazanımı iki farklı yöntemle olur: fiziksel yöntem ve kimyasal yöntem.

A)Fiziksel Yöntem

1)Ayrıştırma Aşaması

Plastik atıkların ayrılmasındaki hedef; mümkün olduğunca değişmeyen özellik ve saflık özelliğinin olmasıdır. En önemlisi PET şişelerin içerisinde farklı plastiğin olmamasıdır. Bunun nedeni ise yapılacak işlemler başka bir plastiğe uygulanamayabilir.

2)Kırma-Yıkama Aşaması

Kirli plastikler sulu kırma makinesi ile parçalanır ve yıkama bölümüne alınır. Yıkama bölümünde, plastikteki çamur, toz alınır. PET sert yapılı malzeme olduğu için PET bıçaklarına zarar verir. Bu zararı önlemek için PET’i ıslak kırmak gerekir. Bu işlemden sonra çapaklar yıkanmaya gönderilir. Plastikler  üzerindeki kapak, etiket gibi kağıtlardan ayrıştırılır.

3)Kurutma-Durulama Aşaması

Kimyasal aşamalardan sonra parçalanan plastikler durulama işlem ile daha hijyenik duruma gelir.140-170 derecede 3-7 saat arasında kurutma işlemi yapılır.

4)Kesim Aşaması

Kesim aşaması oluşacak ürüne göre yapılır. Bu işlem sonucu PET talaşı oluşturulur.

5)Geri Dönüşüm Hatları

Kirli plastikler su tanklarında yıkanarak temizlenmesi, öğütülüp kurutulması ve granül haldeki hammaddeye dönüşüm işlemlerini kapsar.

B)Kimyasal Yöntem

1)Aminoliz

Çeşitli aminlerle, PET atıklarının depolimerize edilmesi işlemidir. Burada elde edilen ürünler, reçine ve epoksi sektöründe kullanılır.

Depolimerize elde edilmesi, PET gibi kondenzasyon polimerleri, başlangıçtaki diasitlere ve diollere veya diaminlere tersinir sentez reaksiyonları yoluyla olan bir aşamadır. Hidroliz, glikoliz gibi tipik depolimerizasyon işlemleri ile büyük oranda ham monomerler elde edilir.

2)Amonoliz

Susuz amonyak kullanılarak etilen glikoz ortamında gerçekleşen işlemdir. Çeşitli poliamidlerin eldesinde kullanılır.

3)Metnoliz

PET’ ler 200 derecede metanol ile işleme alınır. Bu da depolimerizasyona neden olur. Elde edilen ürünler dimetiltereftalat ve etilenglikoldür. DMT kristalizasyon ile saflaşarak, PET üretimi için kullanılabilir duruma gelir.

4)Hidroliz

PET’ ler asit ve su gibi işlemler aracılıyla hidroliz edilir. Sonucunda tereftalik asit ve etilen glikol oluşturulur. Kullanımlardan önce bunlar tekrar saflaştırılmalıdır.

5)Sabunlaştırma

PET alkali aracılığıyla hidrolize edilir. Şimdiye kadar iki sistem yapılmıştır: Unpet ve Recopet. Recopet, PET’ lerin sabunlandığı ve filitrelendiği aşamalı bir işlemdir. Tereftalik asit çökelmeden, boyalar ekstrakte edilir. Glikol ve disodyumtereftalat Unpet’te elde edilir.

6)Piroliz

Oksijen olmama durumunda ve yüksek sıcaklıklarda Mixed-stream thermoset polimerler bozuşturulur. Bazı hidrokarbon karışımları oluşur.

Sonuç itibari ile plastik geri dönüşüm makinaları plastiğin geri dönüştürülmesinde çok önemli bir yere sahip, hal böyle olunca plastik geri dönüşüm makinaları fiyatları da piyasada değişkenlik gösteriyor. Eğer plastik geri dönüşüm makina fiyatları yada sıfırdan plastik geri dönüşüm tesisi kurma maliyeti hakkında bilgi almak istiyorsanız bize aşağıdaki yorum bölümünden istediğiniz makinanın özelliklerini yada kurmak istediğiniz tesisin özelliklerini anlatan bir yorum bırakarak fiyat teklifi alabilirsiniz. Yorumunuzu bekliyor olacağız.

Plastik Geri Dönüşüm sektöründe iş kurma fikriniz mi var? Size online olarak en geç 1 hafta içinde projenize göre maliyet analiz raporu sağlıyoruz. Yoğun rekabetin yaşandığı günümüz iş piyasasında üretim maliyetlerinin tespit edilmesi iş kurma adımlarının doğru olması açısından önemlilik arz etmektedir. Piyasadaki uzman tecrübeli ekibimizle size işinizi kurarken doğru adımları atmanızda yardımcı olacak ön maliyet analiz raporu oluşturuyoruz. Bu işlem için makul bir peşin ödeme alıyoruz, bizimle başlamak için dilerseniz telefonda detayları görüşebiliriz. Saygılar.
Kadir ELMAS +90 553 491 40 29

PET ŞİŞE GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?

PET ŞİŞE GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?” hakkında 7 yorum

  1. merhaba ben nijeryadan firmam adına pet geri dönüşüm tesisi kurmak istiyoruz bu konuda granür elde etmek için gerekli ekipman ve makina parkuru için detaylı bilgi ve tesis için gerekli olan makina fiat larını talep ediyoruz teşekürederim iyi çalışmalar

    1. Merhabalar İsa Bey, ilk olarak pet kırması makineye ihtiyacınız olacaktır. Daha sonrasında kırılan granül haline getirilen ham maddeleri ise yıkama ve kurutma işlemlerine tabi tutmanız gerekmektedir.

  2. Öncelikle merhabalar, hayalim diyebilirim bu iş için ve biraz büyük düşünüyorum, bir entegre tesis olucak bu tesis içerisinde geri dönüşümü kapsayan ürünler, plastik, Demir, cam, vb geri dönüşümü mümkün olabilecek bir tesis, bölge olarak mesela Akdeniz bölgesine hâkim bir geri dönüşüm tesisi, ama maliyet çok büyük rakamlar.. bende hedefimi küçülttüm öncelikle yine bir tesis fakat plastik üzerine, ama fikir alabileceğimiz artılarını eksilerini gösterin birine ihtiyacım var iyi çalışmalar..

    1. Merhabalar Emre Bey, öncelikle bu konu üzerine sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Geri dönüşüm ve aşamaları için hem makine tedarik sürecinde hem de kurulum alanı hakkında yardımcı olmak isteriz.

  3. MRB BEN BU İŞİ YAPMAK İSTİYORUM AMA ORTALAMA MALİYET HAKKINDA FİKRİNİZİ ALMAK İSTİYORUM. PLASTİK ATIKLARI ALIP SON OLARAK GRANÜL HALE GETİRMENİN TESİS YANİ MAKİNE TACHİSAT MALİYETİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEK İSTERİ YARDIMINIZ İÇİN TŞK EDERİM

  4. Sadece Pet şişe geri dönüşüm tesisi hakkında fiyat ve makine parkuru için gerekli ekipmanlar hakkında bilgi istiyorum ben cezayirde yaşıyorum ve iş e başlamak istiyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön