Lastik Tel Çekme Makinesi ve Özellikleri

Piyasaya uygun olarak çıkan lastikler otomobillerde rahat yolculuk olanağı sunar. Lastikler kullanılmasa birkaç yıl içinde esneklik özelliğini kaybeder ve atık haline gelir. Kullanılmış ya da eskimiş lastikler içindeki madde nedeniyle doğaya bırakılmamalıdır. Doğada uzun süre bırakılan lastikler hava kirliliğine neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için hurda lastik geri dönüşüm makinesi kullanılır.

Geri dönüşüm tesislerinde hurda lastikler yeniden kullanıma sokulur. Bu, ekonomik açıdan çok önemli olup, hammadde açısından değerli olan malzemedir. Hurda lastikler, geri dönüşüm tesislerine getirilerek, lastik geri dönüşüm makinesi ile granül hale getirilir.

Tel Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

El haddelerinde yada makinelerde, telin kalınlığı ve uzunluğuna göre bu işlem yapılır. Teller çekme makinelerinde çekilerek incelir. İstenilen ölçülere düşmesi ise belli bir ölçüye geldiğinde elmas haddelerle meydana gelir. Bu işlem sonucunda tel boyu uzaması, tel çapı küçülmesi olur.

Makineyle Tel Çekme (Haddeleme) İşlemi Nasıl Yapılır?

Tel çekme makinesinden ilk bahsedildiğinde aklımıza gelen silindir makineleridir. Bu makine üzerinde, birbirine ter olarak yerleştirilen iki tane çelik yapıdan tasarlanan merdaneler bulunur. Levha(astar) çekiminde kullanılan merdaneler düz olarak tasarlanmıştır. Bu merdanelerin üzerinde küçükten büyüğe doğru kanallar bulunmaktadır. Dişler aracılıyla üst merdaneler yukarı aşağı hareket edebilir. Aynı zamanda, silindirler arası istenilen ölçüye getirilebilir. Tel çekme aşamasında, büyük kanaldan küçük kanala doğru istenilen boyuta çekilir. Son aşamasında elmas haddelerden çekilmesi ile kullanıma hazır duruma gelir. Bu makineler hariç tel çekme makineleri de bulunur. Tel çekme makinelerinde ise tel çapları sürekli küçültülür. Üç ya da dört elmas hadde takılması ile istenilen tel çapı oluşturulur. Teli çekilme çapına getirmek için ilk olarak silindir makinelerinde tel çapı düşürülür. Daha sonra tel çekme makinelerinde istenilen çapa getirilir. Bu tel çekme işlemi çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Bu makine güçlü motora sahip olduğu için elinizi kaptığında sonucu kötü olabilir. Tel çekme ve basma işlemleri birbirinden farklıdır.

El Haddeleri ile Tel Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlem de elmas haddeler kullanılmaktadır. Tel uzunlukları düşürülerek uygun elmas haddelerle makineye bağlanır. Haddelerden geçen tel istenilen ölçüye düşürülmüş olur. Uzunluğu fazla teller makinede ve uzunluğu az olan tellerse menge de elle çekilir. Bu işlemlerde elmas haddeler kullanılmaktadır. Bu makinelerde elmas haddenin yuvası bulunur ve yuvaya elmas hadde takılarak tel içinden geçirilir. Telin istenilen ölçüye getirilmesi telin ucundan çekilerek olur. Çekme işlemi, otomatik olarak makine aracılıyla yapılır. Uzun teller de tel rulo halde sarılabilir.

Bu işlemlerden sonra lastiklerdeki diğer maddeler ayrıştırılmalıdır. Bunların arasındaki kord bezi bulur ve bu geri dönüşebilen maddedir. Bu bez alınarak lastiğin asıl malzemesi kauçuk ayrışmaya gönderilir. Lastik içindeki kauçuk lastik geri dönüşüm makinesi ile granül duruma gelir ve yeniden geri dönüşebilen maddeye getirilir. Bu kauçuk maddeler ısı makinelerinde eritilerek yeniden kazanım için kalıplara dökülür. Bu kauçuk parçalar çeşitli ebatlarda elde edilerek kullanım alanı bulabilmekte ve spor salonlarında kullanılmaktadır.

Lastik Tel Çekme Makinesi ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön