Geri Dönüşümün Ülke Ekonomisine Katkısı

Dünyada geri dönüşüm uzun süreli bir ekonomik gelirdir. Ülkemizde doğal kaynakların tüketilmesiyle hammadde azalarak önemli derecede ekonomik problemlere yol açmaktadır. Bu problemleri geri dönüşüm ile çözülebilmektedir. Ülke ekonomisine katkılarını madde halinde açıklayabiliriz.

  • Geri dönüşüm doğal kaynaklarımızı korumak için önemli bir adımdır. Kullandığımız kağıtlar, gazeteler, kitaplar ormandaki ağaçların kesilmesi ile yapılan ürünlerdir. Ağaçlarımızın kesilmesini, bu kullandığımız kağıtların geri dönüşümü ile azaltabiliriz.
  • Geri dönüşümle enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Günümüzde kullandığımız metal içecek yiyecek kutularını demir çelik fabrikalarına göndererek, kullanılabilir ürün haline getirilir. Bu işlemde %96 oranında enerji tasarrufu sağlanır. Diğer yandan cam ve plastik alanında da geri dönüşümle enerji tasarrufu sağlanır. Kullanılan cam veya plastik kutular toplanarak , fabrikalarda işlenir ve kullanılabilir hale getirilir. Örneğin pet şişeler işlenerek elyaf elde edilir. Bu elyafı ülkelere ihraç edilmesi ile de ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur.
  • Geri dönüşümle gelecek kuşakların doğal kaynak sıkıntısı çekmemesi açısından da önemlidir. İnsanoğlu dünyada ne kadar tasarruflu olursa gelecek kuşaklarda ilerde kaynak sıkıntısı yaşamamış ve doğal kaynaklardan faydalanma olasılığı bulurlar.
  • Geri dönüşümle işsizliği azaltmada da etkilidir. Ülkemizdeki Organize Sanayi bölgelerin(OSB) kurulması Avrupa’daki sanayi tesislerin hızlı artışı neden olmuştur. Bu bölgeler istihdam açısından önemli hale gelmiştir. Sanayi yatırımlarını artırma, işsizliği önleme, üretim kalitesini artırmada önemli rol oynarlar.

Ülkemiz ormanları az olduğu için kağıt üretimi az miktarlarda yapılmakta ve ülkemiz kağıt alanında geri dönüşüm ülkesi durumundadır. Ülkemizde Kahramanmaraş’taki kağıt ve kipaş kağıt fabrikaları bulunur. Bu kağıt tesisinde 750 bin ton atık kağıtların geri dönüşümüyle kullanılabilir hale getirilmektedir. Bu da ülke ekonomimiz açısından fayda sağlamaktadır. Bu tesis binlerce insana çalışma imkanı tanınıyor.

Atıkların Geri Dönüşümle Değerlendirilmesi

Kullanılan 1 ton kağıdı geri dönüşüme gittiği zaman;

  • Havadaki karbon dioksitin 12400 m3 giderilebilmesi,
  • 12400 metre Oksijen gazı elde edilmesi,
  • 17 yetişkin ağaçların kesilmesinin önlenmesi,
  • Bir ayda yirmi ailenin tüketeceği 4100 kW/sa elektrik enerjisi tasarrufunun sağlanır.

        Kullanılan camlar eritme ocaklarına götürülerek geri dönüşümü sağlanır. Böylelikle enerjiden %25 tasarruf ve kum, kireç gibi doğal kaynaklarımız korunmuş olur.

      ÇEVKO(2014)’ nun açıkladığı bilgilere göre 1 ton atık kağıttan 320 litre petrol tasarrufu sağlanıldı. Ülkemizin belli bölgesinde toplanan 100-110 bin ton atık kağıt geri dönüşümüyle yılda 32-35 milyon litre petrol tasarrufu sağlanmış oldu. Bu da ülke ekonomisine yılda 47-51 milyon kazandırdı.

      Ülkemizde yılda 600 bin ton plastik atık toplanılmaktadır. Plastik atıkların geri dönüşümüyle yıllık, 2.9-3 milyon Megavat saat elektrik enerji miktarıdır. Böylelikle sağlanan ekonomik kazanç 850-950 milyondur. 500 bin ton plastiğin geri dönüşümüyle 8 milyon varil ham petrol tasarrufu sağlanır.

2013 yılında ÇSB açıkladığı bilgilere göre; 856 bin ton kağıt ile 14 milyon 570 bin 500 adet çam ağacı ve 6 bin 620 hektar ormanlık arazi korunmuştur. Böylelikle 300 milyon ekonomik gelir sağlanılmıştır.

Geri Dönüşümün Ülke Ekonomisine Katkısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön